utorak, 5. novembar 2019.

Mladi žele i trebaju biti uključeni u razvoj zajednice

Više od 200 mladih iz 47 gradova i općina iz Bosne i Hercegovine i Brčko Distrikta su na dvodnevnim radionicama identificirali prioritete mladih, naučili kako koristiti crowfunding tehnike za prikupljanje sredstava za lokalne projekte i inicijative, te dali konkretne prijedloge za rješavanje određenih prioriteta.

Mladi moraju i bit će uključeniji u razvoj zajednice - poruka je učesnika/ca ciklusa omladinskih dijaloga koji su se održali u oktobru u Sarajevu, Mostaru, Tuzli i Banja Luci u okviru Zajedničkog regionalnog programa „Dijalog za budućnost: unaprijeđenje dijaloga i društvene kohezije u, i između, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije“, koji provode UNDP, UNICEF i UNESCO, a finansira ga Fond UN-a za izgradnju mira (UN PBF).

Mediji i javnost često poručuju da su mladi pasivni i da se njihov glas ne čuje, ali mladi najbolje poznaju probleme sa kojima se svakodnevno susreću u društvu, a omladinski dijalog je alat koji pruža jedinstvenu priliku mladima da se uključe u diskusiju i odlučuju o sopstvenoj budućnosti kreirajući inovativne inicijative.

U narednom periodu održat će se i BiH dijaloška platforma koja će okupiti širok spektar učesnika i učesnika kojom će se, kroz strukturirani dijalog, identificirati i diskutirati o lokalnim i regionalnim faktorima koji koče društvenu koheziju, kao i generirati smislena rješenja i preporuke za rješavanje socijalnih podijela.  BiH dijaloška platforma razmotrit će očite i neke manje vidljive prepreke koje narušavaju društvenu koheziju i povjerenje među ljudima u zemlji i u regiji, a koje ometaju brži društveno-ekonomski rast i stabilnost regije.

Centar za promociju civilnog društva (CPCD) implementira, u svojstvu partnerske organizacije UNDP-a, aktivnosti u okviru Zajedničkog regionalnog programa „Dijalog za budućnost: unaprijeđenje dijaloga i društvene kohezije u, i između, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije“, koji provode UNDP, UNICEF i UNESCO, a finansira ga Fond UN-a za izgradnju mira (UN PBF).