srijeda, 6. novembar 2019.

Omladinski dijalog Banja Luka: Šta mladi u Banja Luci misle o aktuelnim temama?

U Banjoj Luci je, u prostorijama Hotela „Bosna“, 31.10. i 01.11. održan događaj „Dijalog za budućnost“ koji sprovodi Centar za promociju civilnog društva (CPCD), a organizuju UNICEF, UNDP i UNESCO.

Društvo i društvene norme nisu iste danas kao što su bile prije 10 godina. Ljudi se mijenjaju, pa tako i društvo u kojem oni žive. Problemi koji potresaju omladinu danas razlikuju se od problema koji su potresali omladinu prije par godina.
Upravo o tim problemima, socijalnim normama i društvenoj koheziji diskutovali su učesnici događaja Omladinski dijalog u Banjoj Luci. Prisustvovalo je 68 učesnika iz različitih gradova, Banja Luka, Prijedor, Prnjavor, Kotor Varoš, Bugojno, Donji Vakuf, Sanski Most, Cazin, Šamac, Brod, Novi Grad, Doboj, Prozor, a svaki od prisutnih imao je priliku diskutovati o problemima koji zahvataju njihovu lokalnu zajednicu.
Omladinski dijalog je događaj koji je u dva dana imao za cilj obraditi sve aktuelne teme i probleme mladih ljudi u BiH. Prvi dan radionice se sastojao iz par modula, a svaki je obrađivao određenu temu: ravnopravnost spolova, tehnike crowdfundinga i mladi u BiH.
Ravnopravnost spolova tema je koju je vodila Bojana Trninić, voditeljica i osnivačica desetogodišnjeg programa Akademije za političke lidere. Zaključci ovog modula su da je osnovni problem koji postoji, a tiče se ravnopravnosti spolova, nejednak odnos moći koji sprečavaju jednako i potpuno učešće žena i da je neophodno težiti jednakosti i kreiranju održivog razvoja gdje žene i muškarci dijele odgovornosti, odluke i moć.
Sa tehnikama crowdfundinga učesnike je upoznao Boris Maksimović, urednik časopisa Talas i osnivač izdavačke kuće Imprimatur. Crowdfunding se odnosi na korištenje malih količina kapitala velikog broja pojedinaca za finansiranje novog poslovnog projekta. Najčešće se crowdfunding sprovodi korištenjem interneta i web stranica, putem kojih se nastoji prikupiti što veći broj donatora. Boris je učesnike upoznao sa tehnikom crowdfunding koju je primjenio upravo na svom projektu – osnivanje časopisa „Talas“.
O sprovedenom istraživanju o mladima u BiH govorio je Amer Osmić, docent na Odsjeku sociologije Fakulteta političkih nauka na Univerzitetu u Sarajevu. Istraživanje je sprovedeno na području Bosne i Hercegovine, te je učestvovalo ukupno 1000 ispitanika u dobu između 14-29 godina, a Amer je rezultate ovog istraživanja predstavio učesnicima Omladinskog dijaloga.
Učesnici su također imali priliku raditi na postavljanju prioriteta mladih ljudi u BiH i to putem radionice „Zamisli 2030“, gdje su nastojali pronaći kreativna rješenja oko nekog odabranog razvojnog cilja ili konkretnog zadatka ili problema.

Drugi dan radionice obilježen je posjetom Muzeju savremene umjetnosti RS, gdje su učesnici imali priliku pregledati izložbu „Evropski fenomeni iz kolekcije Galerije Matice srpske“. Cilj je bio ukazati mladima na zajedničko bogatstvo kulture i tradicije koju dijele svi građani Bosne i Hercegovine, ali i Evrope generalno.
Zajednički zaključci učesnika jesu da je neophodno pristupiti proaktivno rješavanju ovih problema i da je ključ uspjeha u pokretanju i aktivizmu mladih. Pitanja mladih mogu uticati negativno kako na mlade, tako i na društvo generalno. Prvi korak je upoznavanje osnovnih uzroka problema radi lakšeg suočavanja sa njima.
UNDP BiH organizuje omladinske dijaloge na četiri lokacije (Sarajevo, Mostar, Tuzla i Banja Luka), u okviru zajedničkog regionalnog programa Dijalog za budućnost, kojeg provode UNDP, UNICEF i UNESCO u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Republici Srbiji, a u sklopu aktivnosti u BiH.