petak, 09. juni 2017.

Poziv na javnu diskusiju „POREZI: DOBITAK ILI ODBITAK?“

Centar za promociju civilnog društva (CPCD) i US Alumni asocijacija u BiH pokreću seriju inovativnih javnih foruma za međusektorski dijalog. Ovo je novi prostor za diskusiju o ključnim društveno-ekonomskim temama od interesa za sve sektore bh. društva.
Prva u nizu je tema vezana za aktuelnu poresku reformu, pa Vas pozivamo da nam se pridružite 20.6.2017. godine u prostorijama ASA Group (Bulevar Meše Selimovića 16, Sarajevo) u 10:00h na diskusiji vezanoj za moguće posljedice novih zakona: Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima. Predviđeno vrijeme trajanja je tri sata.

Panelisti:

Ljubiša Đapan, direktor Federalnog zavoda za programiranje razvoja
Izudin Kešetović, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Tuzli
Vjekoslav Domljan, predsjednik Ekonomskog savjeta Vlade FBiH (očekuje se potvrda)
Aida Soko, savjetnica federalnog premijera Fadila Novalića
Adnan Smailbegović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja poslodavaca FBiH
Muhamed Pilav, direktor firme MS&WOOD
Suad Ećo, vlasnik i direktor Ećo Company
Žana Alpeza, predsjednica Udruge “Pravi put”
Muamer Mahmutović, predsjednik Privredne komore KS

Moderator skupa je Džafer Alibegović, docent na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu
Pozivamo Vas da zajedno sa panelistima diskutujemo o pitanjima:

• Da li će poreska reforma zaista biti neutralnog fiskalnog efekta?
  • Da li će se povećati produktivnost i konkurentnost domaće privrede sa ciljem povećanja investicija, broja zaposlenih i ukupnog privrednog rasta?
  • Kako će novi zakoni utjecati na budžet i poslodavce, a kako na plate i penzioni sistem?
  • Da li će porasti opterećenje na stanovništvo?

Nakon ovog skupa, zaključci i prijedlozi će biti upućeni nadležnim tijelima Vlade FBiH, kao kvalitativni doprinos procesu konsultacija u donošenju ovih bitnih zakonskih propisa.
Molimo da svoje prisustvo potvrdite putem linka Prijavni obrazac.

Broj mjesta je ograničen.

Prvu iz serije javnih debata je podržao USAID, finansijskom podrškom kroz Projekat održivosti civilnog društva (CSSP), kao i ASA Group, ustupanjem prostora za održavanje ovog skupa.

Nacrt zakona o porezu na dohodak mart 2017