Javni poziv za trening trenera i trenerica

Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE u okviru projekta Razvoj i profesionalizacija prevencije ovisnosti (RIPPO) raspisuje Javni poziv za trening trenera i trenerica koji će na teritoriji Bosne i Hercegovine sprovoditi obuke za profesionalce i profesionalke iz oblasti prevencije ovisnosti i unapređenja zdravlja.
Projekt ima za cilj da podrži proces profesionalnog usavršavanja i time omogući razvoj i primjenu inovativnih preventivnih programa u radu s djecom i mladima, te s drugim ciljnim grupama. Kroz kvalitetne interaktivne nastavne module, kontekstualni priručnik i propratne materijale za treninge, obučeni treneri i trenerice će nastaviti aktivnosti izgradnje kapaciteta stručnjaka i stručnjakinja baziranih na savremenim naučnim i praktičnim dostignućima. Obučeni treneri i trenerice će sprovoditi treninge iz oblasti prevencije ovisnosti i unapređenja zdravlja s profesionalcima i profesionalkama iz obrazovnog, zdravstvenog, omladinskog, sigurnosnog i drugih sektora.
Kriteriji za prijavljivanje su sljedeći:
-
Poznavanje osnovnih modela prevencije ovisnosti;
-
Najmanje dvije godine radnog iskustva u području prevencije ovisnosti i unapređenja zdravlja;
-
Prethodno iskustvo u vođenju praktičnih treninga;
-
Iskustvo u neposrednom radu s djecom i mladima.
Trening za trenere će se održati u Sarajevu u navedenim terminima:
1) I Modul: Uvod u prevenciju ovisnosti (19. – 21. 03. 2019.)
2) II Modul: Etika u prevenciji ovisnosti (23. – 25. 04. 2019.)
3) III Modul: Praktična područja – Mladi, radno mjesto i lokalna zajednica (21. – 23. 05. 2019.)
4) IV Modul: Praktična područja – Djeca, škola i porodica (11. – 13. 06. 2019.)
Svi moduli će biti realizirani u Nadbiskupijskom centru za pastoral mladih „Ivan Pavao II“ (Gatačka 18, Sarajevo).
Učešće na svim modulima je uvjet za dobijanje certifikata, kao i daljeg angažmana trenera.
Organizator je za učesnike i učesnice osigurao smještaj na bazi punog pansiona i edukativni materijal. Troškovi prijevoza do mjesta održavanja treninga nisu pokriveni.
Kotizacija za učešće na treningu trenera i trenerica iznosi 100,00 KM i ona obuhvata učešće na sva četiri modula.
Trening će voditi stručnjaci i stručnjakinje ispred Instituta za prevenciju ovisnosti iz Gornje Austrije, a učesnicima će biti osiguran prijevod na BHS jezik.
Poziv ostaje otvoren do 11. 02. 2019. godine do 16:00 sati.
Nepotpune aplikacije, aplikacije koje pristignu nakon navedenog roka, aplikacije koje ne budu dostavljene na predviđeni način, kao i prijave na neodgovarajućim obrascima neće biti uzete u razmatranje.
Link za prijavu.
Sadržaji modula obuke
-
Uvod u prevenciju ovisnosti ( 19. – 21. 03. 2019.)
Christoph Lagemann, Institut für Suchtprävention OÖ Linz
Od prosvjećivanja o drogama do prevencije ovisnosti: historijski pristupi, pozadina, teorijski temelji i razvoj. Model zaštitnih i riziko faktora. Individualni i strukturni pristupi moderne prevencije ovisnosti. Mogućnosti i ograničenja prevencije zasnovane na dokazima. Modeli objašnjenja za poremećaje i bolest ovisnosti. Prevencija i unapređenje zdravlja: razlike i sličnosti.
-
Etika u prevenciji ovisnosti (23. – 25. 04. 2019.)
Mag. Seifried Seyer i Mag. Richard Paulik, Institut für Suchtprävention OÖ Linz
Prevencija ovisnosti je mlada oblast djelovanja čiji je proces profesionalizacije u različitim područjima još uvijek na početku. Tako npr. etičke osnove procjene vlastitog djelovanja do sada nisu formulirane u takozvanoj profesionalnoj etici, kao što možemo vidjeti u oblastima medicine ili socijalnog rada. Ovaj modul daje pregled važnih etičkih teorija, a zatim prelazi u fazu diskusije o profesionalnoj etici prevencije ovisnosti.
-
Praktična područja – Mladi, radno mjesto i lokalna zajednica (21. – 23. 05. 2019.)
Mag. (FH) Andreas Reiter, MA; Herbert Baumgartner, MA, Institut für Suchtprävention OÖ Linz
Procesno orijentirane i praktično prilagođene veze između preventivnih pristupa i oblasti vannastavnog omladinskog rada će biti predstavljene, te moguće saradnje, ali i razlike u stavovima i stilovima rada.
Ovaj modul će predstaviti i osnovne, ali vodeće principe prevencije ovisnosti u lokalnoj zajednici, te koncept moderne prevencije kao stub korporativnog upravljanja zdravljem na radnom mjestu.
-
Praktična područja – Djeca, škola i porodica (11. – 13. 06. 2019.)
Mag. Sandra Brandstetter, Mag. Peter Eberle, MA, Institut für Suchtprävention OÖ Linz
Fokus ovog modula su teorijske osnove i praktična implementacija mjera prevencije ovisnosti u školskom okruženju, kao i struktura, sadržaj i teorijska osnova programa životnih kompetencija.
Modul će, također, ukazati na značajan doprinos roditelja kao uzora u prevenciji ovisnosti, njihovih vrijednosti, porodičnih pravila i stilova roditeljstva, a posebno stav i ophođenje sa sredstvima za užitak i ovisnost.