11. juni 2018

U toku su prijave za predavače za ovogodišnji Mostar Summer Youth Programme

Rok prijave 14.07.2018

U toku su prijave za predavače za ovogodišnji MSYP

I ove godine će se u Mostaru od 25.6. do 14.7. održati Mostar Summer Youth Programme (MSYP), Mostarski Ljetni Omladinski Program. MSYP pokrenut je 2014. godine kako bi ponudio mladim ljudima u Mostaru više mogućnosti da unaprijede svoj engleski jezik, praktične vještine, te da razmišljaju kritički i kreativno o svojoj budućnosti kroz interaktivne radionice s čelnim ljudima lokalnih poduzeća i organizacija.

Pored prilike da steknu nova znanja iz društvenih, humanističkih i političkih znanosti, MSYP srednjoškolcima nudi priliku za druženje i stvaranje novih poznanstava. MSYP 2018, kao i prijašnjih godina, trajati će tri tjedna u kojima sudionici pohađaju raznorazne predmete i velik broj radionica, akcija, gostovanja i izleta. Nakon prošlogodišnjeg rekorda sa više od 100 srednjoškolaca koji su se prijavili da učestuju u MSYP-u, ove godine se očekuju još veće brojke.

Nastava na MSYP-u se izvodi na engleskom jeziku, prilagođenom različitim jezičnim stupnjevima, a predmeti koji su se nudili prijašnjih godina su: društveni aktivizam, održivi razvoj i ekološka svijest, umjetnost za specifična mjesta (site-specific art), antropološka i povijesna lingvistika, globalna politika, feminizam u umjetnosti, od etike do bioetike, književnost i pripovijedanje, ljudska prava i društvena pravda, društveni mediji i odnosi s javnošću, povijest i institucije Europske unije, softverske vještine, logika te poslovni razvoj.

Nastavnici i osoblje MSYP-a dolaze iz zemalja diljem svijeta, od BiH do Hrvatske, SAD-a, Velike Britanije, Argentine, Austrije i Južnoafričke Republike. A, za hoću.ba, pričao je od svom iskustvu Marko Barašić, bivši predavač na MSYP-u. Pročitajte razgovor sa Markom, saznajte više o Mostarskom Omladinskom Programu ovdje te odmah se prijavite kao predavač ovdje!

Kako ste čuli za MSYP?

Prvi put sam čuo za MSYP kada je jedna od organizatorica programa Darjin Zwart stigla u Mostar 2014. godine.

Zbog čega ste željeli da volontirate na programu?

U Mostaru, a i u cijeloj BiH se već godinama priča o reformi školstva, o zastarjelosti metodološkog pristupa te nedostatku podučavanja kritičkog mišljenja kod mladih. MSYP se u svom, po praktičnosti lokalnom, a po posljedičnosti globalnom cilju savršeno uklopio u kontekst Bosne i Hercegovine i ponudio između ostalog i velik rad na polju kritičkog mišljenja kod mladih. Budući da sam i sam već ranije radio na tom polju, odlučio sam se pridružiti ovom projektu i skupa sa drugim ljudima činiti Mostar boljim gradom za sve.

Šta ste predavali na MSYP-u?

Ja sam ppredavao kritički pristup filozofiji, znanosti, religiji i magiji. Smatram da je rezoniranje stvarnosti kroz različite okvire gledanja na istu od neizmjerne važnosti za mladog čovjeka te može biti odličan alat za promišljanje ne samo BiH, već bilo kojeg drugog društva u kojem bi se osoba mogla sutra zateći.

Kakvo vam je bilo iskustvo podučavanja mladih ljudi iz rodnog grada?

Veliko je zadovoljstvo podjeliti svoja iskustva i znanja sa drugim mladim ljudima. Ipak ono što posebno želim istači je da kroz MSYP ne uče samo učenici i predavači. Svaka osoba u ulozi predavača je u ovom programu okružena sa ljudima iz cijelog svijeta koji su također došli da predaju tu. Bezbrojni projekti i suradnje su se desile posredstvom MSYP-a. Neki od ovi projekata ukljucuju Mostar Youth PlatformLjubavno Pismo Mostaru i Mostarska Hurqualya: Nezaboravljeni grad, koji sam radio sa Aidom Murtić (predavačica arhitekutre) i Alisom Burzić (predavačica istorije umjetnosti).

Da li vam je nešto u MSYP-u bilo posebno izazovno?

U početku sam mislio da će rad sa mostarskim srednjoškolcima biti zahtjevan. Zato što kritičko mišljenje, uz par izuzetaka, ne podučava u BiH školama i fakultetima. Ipak, nisam bio u pravu. Mostarski srednjoškolci su bez obzira na situaciju u kojoj se nalaze vrlo otvoreni mladi ljudi koji su prihvatili sve izazove i zadatke koji su bili postavljeni pred njih. Iskreno mi je bila čast i zadovoljstvo biti dijelom cijelog ovog projekta te ću mu se, vjerujem, vratiti još mnogo puta.

Preuzeto sa: www.hocu.ba