ponedjeljak, 08. oktobar 2018.

Youth Power: Poziv za EVS volontere


Nevladina organizacija „Snaga Mladih / Youth Power“ je u potrazi za mladima koji su zainteresovani za priliku da postanu EVS volonteri te da otputuju u Hrvatsku,Petrinja, i tamo steknu nove vještine i radno iskustvo.

Trenutno imamo poziv za EVS projekat:

 “International Volunteer Day” 

Kratkoročni volonterski projekt (2 mjeseca) 11/11/2018 – 10/01/2019.

“Međunarodni dan volontera” važan je dan koji se obilježava 5. prosinca priznajući vrijednost volontiranja, naporan rad i predanost volontera i njihov neprocjenjivi doprinos zajednici u cjelini. Aktivnost volontera ove grupe ima za cilj podizanje svijesti o značenju Međunarodnog dana volontera i važnosti slave vrijednosti volontiranja i doprinosa volontera kao aktivnih građana.

Ovaj projekat se radi u partnerstvu s udrugom IKS. Udruga IKS je osnovana 2003 godine s ciljem razvoja zajednice u poslijeratnoj regiji, osnaživanje članova zajednice, posebno onih diskriminiranih, društveno izoliranih i na drugi način marginaliziranih. Djeluju kao neprofitna, nevladina organizacija s vizijom humane, demokratske sredine u kojoj Udruga IKS djeluje kao generator promjena i uporište pozitivnih ideja. S obzirom na povijest Hrvatske i trenutnog “razvoja” demokracije, naša je primarna misija osnažiti građane da razviju osjećaj odgovornosti i inicijative za napredovanje cijele zajednice.

ŠTA JE EVS ?

Europski volonterski servis, poznat pod skraćenicom EVS, dio je programa za mlade Europske komisije pod nazivom Erasmus+. Ovaj program dopušta mladoj osobi da otkrije novu kulturu i novi jezik kroz volonterske aktivnosti van njegove/njene zemlje porijekla. EVS je iskustvo obrazovnog karaktera. Ono razvija stav opšteg aktivnog građanstva tako što stranom državljaninu u jednoj zemlji dopušta da učestvuje u njenom svakodnevnom životu, radeći i dijeleći obaveze njenih građana. EVS omogućava mladoj osobi da stekne nova znanja, da upozna jednu, njemu stranu zemlju, ali i da upozna samog sebe. 

U osnovi, EVS program postoji da bi se podsticala mobilnost mladih.

EVS je:

– šansa za mlade od 17 do 30 godina da žive i rade kao volonteri u stranoj zemlji na dugoročnom programu (od 2 do 12 mjeseci), da steknu profesionalna znanja i vještine uz nadzor i pomoć mentora na programu, kao i da dobiju certifikat o volonterskom radu izdat od strane Evropske komisije, a priznat u svijetu, pa sve više i u BiH;

– šansa da se upoznaju i shvate drugi narodi, njihova kultura, tradicija, običaji i vjerovanja, a time pobijede predrasude i ksenofobija među mladima i obezbijedi bolje razumijevanje među narodima;

– šansa da se nauči strani jezik van učionice, u razgovoru sa govornicima tog jezika, u pravim, a ne zamišljenim životnim situacijama, sklapajući prijateljstva, ostavljajući svoj doprinos lokalnoj zajednici;

– šansa da se promijene, razviju i uporede mišljenja;

– dogovor između dvaju organizacija i volontera;

 potpuno finansijski obezbijeđen program.

Svi zainteresovani mogu aplicirati slanjem svog CV-a (format Europass) i motivacionog pisma. Dokumente slati na evs@youth-power.org 

Odabrani kandidati će biti kontaktirani u svrhu intervjua putem Skype-a.

Preuzeto sa: www.youth-power.org