ponedjeljak, 24. avgust 2020.

Omladinska novinska asocijacija u BiH: Mladi koji kritički promišljaju i djeluju


Da mladi u BiH nisu neaktivni i da se trude iz godine u godinu napraviti određene rezultate, dokazuje i Omladinska novinska asocijacija u BiH. Ova nevladina organizacija nastala je 2007. godine, a od samog nastanka pa do danas, podržana je od strane njemačke Fondacije Schüler Helfen Leben. Multinacionalna je i multietnička organizacija koja mladima pruža priliku da se pobliže upoznaju sa medijima, nauče više o njima, te da sami učestvuju u kreiranju i popunjavanju medijskog prostora.

Ema Frljak, članica Upravnog odbora ONAuBiH, kaže kako je za ovu organizaciju vežu samo najljepša iskustva, te da je najzahvalnija na znanjima i vještinama koje joj je ova organizacija pružila. Ona danas ima priliku prenositi svoje znanje na ostale članove i jačati kapacitete ONAuBiH-a.

„Pored mora loših mišljenja koja glasno pričaju o pasivnosti i nezainteresovanoti mladih, moram reći da se oni itekako bore za ovu državu, a pogotovo mladi koji su aktivni učesnici NVO sektora. Koliko god kompleksno stanje naše države bilo, ponosna sam što stojim rame uz rame sa hiljadama mladih sa kojim dijelim ciljeve o poboljšanju ove zemlje. Članstvo u nevladinim organizacijama nije nužno, ali ako se dvoumite između toga šta će biti vaš prvi korak na putu aktivizma, neka to bude upravo učlanjenje u neku od organizacija. One nude instantne prilike i specijalizirane su za rukovođenje problemima te za edukaciju mladih. To su glavni razlozi zbog kojih se članstvo u NVO sektoru isplati.”, ističe Frljak.

Za posljednjih 13 godina, koliko postoji ONAuBiH, implementirano je nekoliko projekata i kampanja, koje su za cilj imale podići svijest građana o stanju medija koje postoji danas, te stvoriti slobodno društvo u kojem se kritički promišlja i djeluje.

Još jedna članica upravnog odbora ONAuBiH, Vanja Šunjić, kaže kako je teško izdvojiti samo jedan projekat, jer su ljudi u ONAuBiH-u podijeljeni u timove i na različit način pokrivaju određene segmente.

„Ono po čemu je ONAuBiH najpoznatija je svakako „Omladinski magazin Karike“, koji je respektabilan medij i koji do svoje čitalačke publike dolazi i izvan granica BiH, zatim projekat „Push pauza“, koji je važan jer okuplja mlade ljude u lokalnim zajednicama koji pokreću različite inicijative i rješavaju njima važne probleme. Još neki od važnijih projekata jesu „Putokazi novinarstva“, kroz koje se ONAuBiH trudi da mladima koji imaju afinitete prema novinarstvu obezbijedi najbolju edukaciju, te projekat „Wievs“ koji kroz video priče mladih ljudi otvara određene probleme u lokalnim zajednicama, kojima se lokalni mediji ne smiju baviti, a mainstream medije to ne zanima.“, naglašava Šunjić.

ONAuBiH u planu ima i dalje kontinuirano raditi na osnaživanju mladih u kontekstu novinarstva i slobodnog izražavanja. Kako Šunjić ističe, potrebno je neprestano raditi na medijskoj pismenosti publike, koja će spoznati standarde i od medijskih radnika i urednika tražiti objektivne i istraživačke priče, manje propagande i više pozitivnih vijesti, kako bismo se svi zajedno odmakli od žute štampe, senzacionalizma, lažnih vijesti, klikbejta i drugo.

“Zaista postoje mladi ljudi koji kroz svoj aktivizam grade dobre priče i na taj način započinju svoju karijeru, kroz polja koja njih zanimaju. Svakako da treba dodatno poraditi na kulturi aktivizma i stalno ustupati medijski prostor dobrim inicijativama, koje su generatori promjena u zajednicama.”, naglašava Šunjić.