petak, 26. juni 2020.

Omladinska organizacija Iskoristi dan - Carpe diem Ilijaš: Ključ promjena leži u rukama mladih


Aktivni mladi ljudi

Vrijedni i aktivni mladi ljudi, koji odbijaju da budu dio sumornih statistika, nada su da će svijest o važnosti omladinskog aktivizma i volontiranja postati jača i u manjim lokalnim zajednicama. Jedni od tih mladih ljudi su i članovi/osnivači te volonteri Omladinske organizacije “Iskoristi dan - Carpe diem"iz Ilijaša, koji su shvatili da ključ promjena leži u njihovim rukama. Vođeni idejom da su većinu važnih stvari na svijetu postigli ljudi koji su pokušavali, pa čak i onda kad nije bilo nikakve nade da će uspjeti, odlučili su osnovati omladinsku organizaciju. Uz pomoć pozitivnih ljudi i dobrih komšija u Mjesnoj zajednici Mrakovo, uspjeli su prikupiti novac za registraciju, te u maju 2014. godine preći prvu prepreku u svom nastojanju da jedno malo naselje u Kantonu Sarajevo dobije svoje proljeće u oblasti omladinskog aktivizma.

Mala porodica, koju je u tom momentu činilo devet volontera i osnivača udruženja, sa mnogo energije i volje za radom,  napravila je još jedan značaj korak sa realizacijom svog prvog projekta pod nazivom “Igrom do prijateljstva”. ,,Prednost života u manjoj lokalnoj zajednici ogleda se u tome što svakodnevno komuniciramo sa našim sugrađanima. Vođeni željom da općina Ilijaš postane mjesto ugodnog življenja, volonteri su razgovarali o zajedničkim problemima i potrebama, razmjenjivali mišljenja iz kojeg su se rodile nove ideje. Uz pomoć stanovnika MZ Mrakovo, koji su prepoznali značaj projekta i rada organizacije uslijedio je niz od osam kreativno-edukativnih radionica u koji su bila uključena djeca predškolskog uzrasta do petog razreda osnovne škole“ – objašnjava Elma Ćutura, predsjednica Udruženja.

Danas, Carpe Diem čini 35 članova (uzrasta od 15 do 30 godina) od kojih su dva ceritfikovana Stručna saradnika za rad s mladima, magistri nauka i uspješni srednjoškolci. U maju, ove godine, Organizacija je proslavila svoj šesti rođendan i s ponosom može reći da su u proteklom periodu bili glavni nosioci omladinskih aktivnosti na području općine Ilijaš. Posebno ističemo saradnju sa Udruženjem “Budi mi drug” te aktivnostima sa djecom i mladima sa poteškoćama u razvoju kao i realizaciji međunarodnog projekta “YOUTH IN THE ROCKEY BALKANS”. Omladinska organizacija “Iskrosti dan-Carpe Diem” bila je nosilac izrade Strategije prema mladima općine Ilijaš sa akcionim planom 2018-2022., partner u realizaciji projekta Javnog dočeka Nove godine u Ilijašu te podjeli oko 500 novogodišnjih paketića za djecu u Ilijašu u saradnji sa Organizacijom ADRA.

,,Članovi smo Radne grupe za izradu lokalnog akcionog plana za djecu na području općine Ilijaš kao i pokreta VRIJEDNI PAŽNJE, koji se realizuju pod okriljem World Vison-a. Kao odgovorni građani učesnici smo svih Lets Do It akcija te smo posebno ponosni na saradnju sa osnovim i srednjim školama sa područja općine Ilijaš. Jako je teško riječima opisati sve naše aktivnosti i projekte. Zato, molimo Vas da posjetite našu fb stranicu i vidite naš rad (https://www.facebook.com/omladinskaorganizacijacarpediem)“ – poziva nas članica Udruženja, Enisa Mešetović.

Na pitanje, koliko se omladinskim organizacijama pruža medijski prostor, Mešetović obrazlaže: ,,Saradnja sa medijima na lokalnom nivou je izuzetna i to je nešto s čime se zaista možemo pohvaliti. Prilikom realizacije svih naših aktivnosti imamo punu medijsku pažnju lokalnim medija i portala. Nažalost, podršku od "većih" medija nemamo i obično kada uputimo poziv za praćenje nekog događaja ta pažnja izostane. Evidentno je da manje sredine nisu interestatne većim medijima, a samim tim ni manje i lokalne organizacije mladih.“

 

Ukoliko ste zainteresovani za rad ove organizacije ili želite postati dio vrijedne porodice Carpe diem, posjetite njihovu facebook stranicu, gdje možete popuniti pristupnicu za članstvo u organizaciji. Sunce njihovog proljeća uspjelo je zagrijati srca svih građana općine Ilijaš. Za vas, dragi omladinci,  imaju samo jedni poruku: “ključ promjena leži u vašim rukama!”

Kontakt: oocarpediem14 @gmail.com

Facebook stranica: https://www.facebook.com/omladinskaorganizacijacarpediem

Tekst napisala: Nejra Džananović