četvrtak, 9. juli 2020.

Udruga „Pravi Put“: Budi primjer – budi promjena!


Udruženje iz Gruda

Udruženja koja djeluju na području cijele BiH dokaz su da aktivizam ovdje itekako postoji, a rezultati koje ta udruženja nizaju iz godine u godinu pokazuju važnost postojanja nevladinog sektora i nevladinih organizacija, koje nesebično nastoje pomoći građankama i građanima u oblasti ljudskih prava, očuvanju kulture, te drugim aspektima koje pokrivaju.

Jedno od takvih jeste Udruga "Pravi Put". Osnovano u Grudama, gdje i danas posluje, ova udruga iza sebe ima desetak implementiranih projekata. Udruga "Pravi Put" je nevladina i neprofitna organizacija koju čine vrlo iskusni i vješti pojedinci, s različitim profesionalnim i obrazovnim pozadinama, a krajnji cilj je uspostava dugotrajnih i kvalitetnih partnerstava sa predstavnicima drugih nevladinih organizacija.

Žana Alpeza, predsjednica Udruge i dugogodišnja aktivistica, za sebe kaže da se vodi rečenicom „budi primjer-budi promjena“, te dodaje da je za dobre rezultate neophodan trud i rad.

„Od prvog dana, ustvari od rođenja ideje da osnujemo neprofitnu organizaciju, sam sudjelovala u kreiranju udruge koja je dobila naziv „Pravi Put“. Svaki dan je novi izazov na svoj način. Puno je to rada, ponekad kolege i ja, kojih je stalno aktivnih oko četiri do šest osoba, radimo više od desetak sati. No, iskustvo koje zauzvrat dobijemo je zaista široko i raznoliko. Uvijek naglašavam da se treba pridružiti nekim organizacijama, i to iz nekoliko razloga: razmjenjuje se iskustvo, uči se nešto novo, razvijaju se sposobnosti za koje niste možda znali da ih imate i slično.“, govori Alpeza.

Udruga „Pravi put“, za period od pet godina, koliko postoji, implementirala je preko desetak projekata, od kojih su pojedini bili i dugoročnog karaktera, a sve u cilju pružanja podrške civilnom društvu i poboljšanju uvjeta života kako u opštini Grude, tako i u cijeloj BiH.

„Svaki projekt Udruge zaista je mukotrpno odrađen i osmišljen na način da bude kvalitetan i održiv. Svakako smatram da je socijalno humanitarni projekt pod nazivom „Pomozimo bolesnima i siromašnima“ projekt koji je stalno aktivan i vrijedan pomena. Kada pomognemo nekom pojedincu ili nekoj instituciji i vidimo koliko to doista nekome znači puno i mnogo, tada ste uvijek i opet iznova svjesni činjenice da činite dobro koliko možete.“, dodaje Alpeza.

Udruga pored ovih projekata uveliko radi i na pomaganju i pružanju podrške nezaposlenima, sa posebnim akcentom na osobe sa slabijim socijalnim statusom, studente, osobe koje su na birou rada, osobe sa invaliditetom, žene u ruralnim područjima i slično. Udruga ovaj dio radi tako što pruža besplatne usluge Savjetovanja iz oblasti Zapošljavanja.

„Ima toliko pametnih mladih ljudi i kada pričate sa njima vidite u njihovim očima entuzijazam i afirmitet. Uvijek kada vidim da je netko aktivan u nekome polju gdje se maksimalno daje, kroz svoje slobodno vrijeme, daje svoju energiju, zaista sa divljenjem čovjek ostane gledajući. Bilo što da pokušate učiniti sa svojim zalaganjem, znanjem, vještinom, energijom i slično, morate imati zacrtan cilj. Uz cilj trebaju doći i Vaši rezultati, iz tih rezultata nastaju djela i sve ono što ste postigli vjerovajući u to. Naravno da su ljudi svjesni situacije da ovdje nema perspektive za budućnost, za posao koji garantira sigurnost, i tako dalje, ali ovo je zemlja, gdje samo mladi sa svojim primjerom mogu pokazati da se može i hoće.“, ističe Alpeza.

Da se BiH može ponositi mnogim nevladinim organizacijama dokaz je i udruga „Pravi put“.  Podrška koju članovi ove udruge pružaju nezaposlenima, zatim pomoć siromašnima i bolesnima, te jačanje civilnog društva kroz organizaciju različitih edukacija, dodatno potvrđuju da uz želju i volju ništa nije nemoguće i da se ideje mogu pretvoriti u stvarnost, uz dovoljan trud i zalaganje kako pojedinca, tako i cijele zajednice.

Tekst napisala: Amra Ćatić