utorak, 22. januar 2019.

Općina Stari Grad i Institut za razvoj mladih KULT finansiraju sedam poslovnih planova mladih iz Starog Grada


Sedam poslovnih planova koje su predložili mladi ljudi sa područja općine Stari Grad u narednim mjesecima će biti ostvareno zahvaljujući finansiranju Općine Stari Grad i Instituta za razvoj mladih KULT. Zahvaljujući bespovratnim sredstvima za njihove Start up biznise, pokrenut će se obrti kao što su automehaničar, autolakirer, fotograf, frizer, ali i izrada video igrica i 3D print, te otvoriti veterinarska apoteka.

Općina i KULT su, u periodu od 14.oktobra do 14.decembra, raspisali javni poziv za poticaj preduzetništvu i samozapošljavanju mladih sa područja Starog Grada kroz sufinansiranje troškova pokretanja i razvoja vlastitog biznisa. Prijaviti su se mogli nezaposleni mladi ljudi do 35 godina starosti, sa prebivalištem na području ove općine - najmanje dvije godine u kontinuitetu, uz ovjerenu izjavu kojom potvrđuju da će po odobravanju poslovne ideje registrovati i razvijati vlastiti biznis na području općine Stari Grad Sarajevo.

Pristigle poslovne planove i ideje razmatrala je Komisija za provođenje postupka dodjele bespovratnih sredstava za Start up biznis koja je, od 19 pristiglih, izabrala sedam najuspješnijih.

Prema informacijama nadležnog Odsjeka za lokalni razvoj, ove godine ponuđeni su najzanimljiviji poslovni planovi. „ Komisija je izabrala sedam najboljih poslovnih planova, a među njima je i projekat izrade unikatnih poklona rađenih 3D tehnikom: antičkih ornamenata, kućnog dekora, vaza, čaša, posuda...po želji naručioca. Ističe se i poslovna ideja otvaranja veterinarske apoteke u Starom Gradu kako bi vlasnicima kućnih ljubimaca bilo omogućeno da imaju uslugu i u svojoj općini, a nudit će lijekove, vitamine, suplemente i drugo za kućne ljubimce,“ istakli su u Odsjeku.

Mladi iz Starog Grada žele se baviti i automehničarskim i autolakirerskim zanatom, kao i frizerskim, ali istovremeno su zainteresovai i za osnaživanje industrije video igara u BiH.“Jedan od poslovnih planova koji će biti finansiran je i pružanje usluga razvoja i dizajna softvera i video igara za strane i domaće klijente. Cilj ovog projekta je osnaživanje industrije video igara u BiH kroz razvoj vlastitih video igrica,“ dodali su iz Odsjeka za lokalni razvoj.

U toku je potpisivanje ugovora sa korisnicima sredstava, nakon čega imaju period od 12 mjeseci za implementaciju svojih poslovnih planova.

Ukupan iznos predviđen za finansiranje ovih projekata je 40.000 KM, a u jednakim omjerima sredstva izvajaju Općina Stari Grad i Institut za razvoj mladih KULT.

Prethodne dvije godine Općina Stari Grad izvojila je 30.000 KM za finansiranje poslovnih ideja mladih zahvaljujući čemu je pokrenuto šest poslovnih planova na području ove općine.

Odluku o odabiru najboljih poslovnih planova koji će biti finansirani/sufinansirani zajedničkim sredstvima Instituta za razvoj mladih KULT i Općine Stari Grad Sarajevo namijenjenih razvoju preduzetništva i zapošljavanju mladih, možete pogledati ovdje.

Preuzeto sa: www.starigrad.ba