Od dobrog osjećaja do dobrog utjecaja – Kako napraviti razliku u svijetu?

Neka djeca se suprotstavljaju identitetu roditelja, pokušavajući uspostaviti vlastiti nezavisni identitet. Ja svoju majku vidim kao uzor. To je u velikoj mjeri bilo nesvjesno, jer sam željela majčino odobrenje i ljubav – pa mi se to da se ponašam kao svoja majka, činilo kao dobar način da to i dobijem. Uočavala sam osobine i vještine na koje sam smatrala da se treba ugledati: pristojnost, poštenje, znatiželja, i njena predanost porodici.

Majka je bez sumnje bila jedan od mojih najvećih dobrih utjecaja. Njen utjecaj, zajedno sa onime što je govorila i radila i još uvijek govori i radi, igralo je veliku ulogu za moj razvoj. Većina onoga što je u meni dobro dolazi od majke, i sretna sam zbog toga. Dok sam razmišljala o dobrim efektima njenog utjecaja na mene, počela sam se pitati o moći utjecaja općenito.

Kada biste radili za željeni posao, šta biste radije radili, osjećali se dobro ili ostavili dobar utjecaj? Ljudi često znaju reći: “Vi se borite protiv nečega na svoj način, a ja ću se boriti na svoj način.” Neizbježan rezultat je da se mnogi od nas (možda i većina) bave aktivnostima koje nisu naročito efikasne u osvajanju srca, promjeni mišljenja ili spašavanju života, onoliko koliko su dobre u tome da se dobrovoljci osjećaju dobro radeći ih. U poslu, građevinarstvu, odgoju djece, ratu i svakom drugom području ljudskih nastojanja postoje neke metode koje jednostavno djeluju bolje od drugih. Kada iskustvo i logika zahtijevaju, koristimo strategiju koja funkcioniše bolje.

Mnogi ljudi vjeruju da nemaju ono što je potrebno da promijene svijet, odnosno vjeruju da su samo ljudi poput Mahatme Gandhija, Majke Tereze i sličnih sposobni napraviti razliku. Istina je da svako od nas svakodnevno doprinosi i pravi promjenu u svijetu na svoj jedinstven način.

Trebalo mi je neko vrijeme da shvatim da su „male, jednostavne“ radnje koje se poduzimaju u današnjem svijetu više aktivističke nego što sam mislila, i jednako su stvarne i utjecajne. Zapravo, shvatam da smo svi aktivisti u različitom stepenu; zavisi samo kako na to gledate. Uostalom, ko se u nekom trenutku nije na neki mali način suprotstavio nepravdi – posebno kad ona postane lična?

U poslovnom okruženju, utjecaj je obično nešto što je u rukama menadžera, a oni to koriste u interakciji sa zaposlenima. Međutim, sve više se javlja rastući trend, gdje moć utjecaja prelazi u ruke zaposlenih. Raspoređivanjem u nezavisnije timove i većom odgovornošću za odluke u vezi sa svojim poslovima, zaposlenici postaju mnogo više osnaženi. Na taj način, pružena im je šansa da naprave dobar utjecaj kako u svojim timovima, tako i sa eksternim saradnicima.

S obzirom na to da globalna ekološka i društvena pitanja postaju sve više goruća u cijelom svijetu, činjenica je da sve vrste aktivista rade zajedno, bez obzira na to iz koje branše dolaze. Slušanje i razumijevanje jedni drugih nije samo potrebno, već je neophodno. Utjecaj koji činimo baveći se aktivizmom, pa makar to bilo i na mikro nivou, čini važan dio rješavanja gorućih svjetskih pitanja, koja su nas zadesila.

To je zajednička nit koja povezuje sve aktiviste – bili oni bogati ili siromašni, slavni ili ne; to pitanje je najvažnije i ono što nas na kraju ujedinjuje. Kad smo suočeni sa zastrašujućim prijetnjama za samu planetu na kojoj živimo, zaista nema alternative: raditi zajedno na poboljšanju sistema ili ćemo svi propasti. Zbog toga je utjecaj koji, na određeni način, svjesno ili nesvjesno, svi činimo, ključan u rješavanju ovih problema. U konačnici, čineći dobre stvari, pravimo dobar utjecaj, zbog čega se i osjećamo dobro, a sve to je zapravo jedan ciklični proces, koji ima efekat domina: činimo dobrih stvari -> pravimo dobar utjecaj -> osjećamo se dobro -> činimo dobre stvari i tako u krug.

X