Uspostavljeno Vijeće za provedbu Deklaracije o ustavnim i drugim
reformama Bosne i Hercegovine na putu u EU i NATO
Centar za promociju civilnog društva potpisnik je Deklaracije o ustavnim i drugim reformama BiH na putu u EU i NATO, zajedno sa skoro 30 političkih organizacija, organizacija civilnog društva, apelanata pred Europskim sudom za ljudska prava i predstavnika akademske zajednice.
Tekst Deklaracije proizvod je višemjesečnih razgovora koje su vodile delegacije HNV-a, SGV-a, VKBI-ja i Foruma parlamentaraca BiH 1990, čiji je cilj zajedničko djelovanje kao društveni pokret sa nuđenjem adekvatnih rješenja utemeljenih na međunarodnim presudama koje su obaveza BiH na euro-atlantskom putu. Deklaracija je proizvod podrške Principima za izmjene Ustava BiH koje su dali potpisnici Deklaracije kao i preko 60.000 građana BiH.
Nakon parafiranja Deklaracije o ustavnim i drugim reformama Bosne i Hercegovine na putu u EU i NATO 3.3.2022. godine, sedam dana kasnije, 10.3.2022. godine, održana je konstituirajuća sjednica Vijeća za provedbu Deklaracije, kako je usaglašeno tačkom 10. Deklaracije.
U sastav Vijeća za provedbu Deklaracije imenovani su:
Miro Lazović (Forum parlamentaraca BiH 1990), predsjedavajući Vijeća; Aida Daguda (CPCD) i Ivo Komšić (HNV), zamjenici predsjedavajućeg, Emir Zlatar (VKBI), koordinator Vijeća, te članovi : Zoran Jovanović (SGV PzR); Mirko Pejanović (ANUBIH); Jasmin Emrić (NES); Rusmir Pobrić (NIP); Enver Bijedić (SDBIH); Amer Obradović (NB); Muhidin Alić (SBIH); Kenan Idrizović (Platforma za progres); Zlatko Miletić (DN PSBIH); Stipe Prlić (HNV); Jakob Finci (apelant ESZLJP); Abdulah Sidran (grupa intelektualaca); Nerin Dizdar (SDPBiH); Mirjana Marinković Lepić (NS); Amer Kapo (SBB); Božo Skopljaković (HS BiH); Nino Sušilović (Posavska stranka) i Aleksandar Vuković (član Pokret za Državu – RS).
Vijeće za provedbu Deklaracije ima za cilj ponuditi jasan koncept ustavnih i izbornih rješenja, koja će biti utemeljena na pravosnažnim presudama Evropskog suda za ljudska prava, Ustavnog i Suda Bosne i Hercegovine, uvažavajući mišljenje Venecijanske komisije iz 2005. godine i Rezolucije Vijeća Evrope po ovom osnovu iz 2006. godine.
“Ponosna sam na činjenicu da udruženja igraju važnu ulogu u ovom teškom i bitnom periodu za BiH, i da je inicijativa za ovaj društveni pokret potekla upravo iz civilnog društva. Važno je da imamo ljude, organizacije i institucije koji stoje iza zajednički dogovorenih principa, koji predstavljaju crvenu liniju ispod koje se ne smije ići u dogovorima o budućnosti naše zemlje.”, izjavila je Aida Daguda, direktorica CPCD.
Ovaj društveni pokret, uz podršku najistaknutijih eksperata iz oblasti međunarodnog i ustavnog prava, postaje nezaobilazni faktor u kreiranju Bosne i Hercegovine kao države punih ljudskih prava i sloboda. Ohrabreni smo podrškom Deklaraciji koja dolazi od međunarodne zajednice, u zemlji i inostranstvu, kao i od bh. udruženja iz SAD, Kanade, Australije, Njemačke, Austrije i niza drugih evropskih država.
Ovoj iniciajtivi pristupaju sve zdrave snage koje Bosnu i Hercegovinu žele vidjeti kao državu uređenu po evropskim demokratskim standardima, državu u kojoj je vladavina prava imperativ, a ne državu zarobljenu etno-nacionalnim konceptom i korupcijom.